Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barmská kočka

12. 9. 2010

Barmská kočka


Historie

O původu tohoto plemene není mnoho zmínek, ale je jisté, že již před rokem 1 700 byly známy kočky, které se podobaly barmským kočkám. Plemeno bylo nazváno supalak a s největší pravděpodobností jde o předchůdce dnešní barmské kočky. V 50. a 60. letech byly barmské kočky dovezeny z USA do Velké Británie odkud se plemeno velmi rychle rozšířilo do celého světa. I když byly barmské kočky úplně z prvopočátku hnědé, postupným vykřížením se došlo k barvám jako je čokoládová dokonce i modrá


Standard
Tělo: Barmské kočky váží většinou kolem 3 kg, ale kocouři jsou samozřejmě těžší a větší. Mají mohutnou hruď a poměrně dost osvalené tělo. Nohy jsou štíhlé se zakulaceným až oválným tvarem tlapek. Ocas by měl mít střední délku a měl by se pomalu sbíhat do zakulacené špičky.
Hlava: Hlava barmské kočky má klínovitý až zakulacený tvar a poměrně mohutnou spodní čelist a bradu. Nos tvoří zhruba v polovině své délky zřetelnou prohlubeň. Uši jsou poměrně široké, umístěné trošku na straně hlavy, na základně široké a postupně se zužující do špičky. Oči jsou posazené velmi široko od sebe a spodní linie očí působí kulatým a horní linie očí působí orientálním dojmem.
Srst: Díky tomu, že má barmská kočka málo podsady, je její srst přiléhavá a  poměrně krátká. Na dotek tvoří srst hedvábný dojem a je velmi lesklá.
Barva: Nápadné na této kočce je, že spodní strana těla je vždy světlejší než záda a nohy, avšak přechod mezi barvami probíhá plynule. Maska a uši obyčejně barevně kontrastují ale pokud se objeví kresba nebo bílé chlupy, na výstavách neuspějete. Koťata mají po narození obyčejně velmi světlou barvu, ale čím jsou starší, tím je jejich srst tmavší. Někdy může vývoj barvy srsti trvat až dva roky. U barmských koček můžeme zaregistrovat několik druhů barvy srsti: hnědou,želvovinovou, modrou, čokoládovou, lilovou, krémovou, červenou a snad nejkrásnější skořicovou. Někdy se může objevit i stříbrný faktor. I když by vaše kočka měla sebelepší barvu, na výstavách bude vždy dáván přednost kočkám, které mají oči s nádechem zlaté barvy. 


Charakter
Toto plemeno je nesmírně mírumilovné a přítulné. Nade vše miluje společnost a opravdu trpí, pokud ji necháváte pravidelně delší dobu doma samotnou. Je velmi zvědavá, a proto se vám jen těžko podaří před nimi něco utajit. Tomuto plemenu dělá velmi dobře, bude-li neustále středem pozornosti. Barmská kočka bude velmi ráda, pokud vám bude moci co nejvíce času prosedět na klíně. Její chování může být až vtíravé. Pokud si pořídíte více koček tohoto plemene, nemusíte se prakticky vůbec bát, že se mezi sebou poperou. Konflikty se u těchto plemen vyskytuje jen málokdy. Pro svojí klidnou a velmi vyrovnanou povahu jsou velmi dobrými společníky pro malé děti a výborně se snesou i se psy. Barmské kočky svůj jemný, někdy až uklidňující hlas nenechávají téměř nikdy slyšet. Zvláštností u této kočky je, že je velmi hravá. Co vám na tomto plemenu bude možná vadit, je jeho trdohlavost.


Péče
Péče o srst této kočky není nijak náročná díky tomu, že má jen minimální podsadu a nebo nemá vůbec žádnou. Postačí, když srst vykartáčujete jednou za týden kartáčem, a pokud je to třeba, přetřete ji semišovým hadříkem. Drápky stříhejte a ouška čistěte jen pokud je to vysloveně nutné a používejte k tomu jen určené přípravky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 57615
Měsíc: 476
Den: 27